Druga edycja badania BIP-Watch

Wyświetl w innym języku:angielski

Z przyjemnością informujemy, że Zespół Instytutu Metropolitalnego podjął działania mające na celu realizację II edycji projektu monitoringu obywatelskiego „BIP-Watch: Monitoring Biuletynów Informacji Publicznej”.

Mając na względzie, że prawo dostępu do informacji dotyczących spraw publicznych jest jednym z  podstawowych praw obywatelskich, posiadającym swoją podstawę w przepisach rangi konstytucyjnej, podjęliśmy decyzję o wznowieniu monitoringu. Projekt ma na celu weryfikację prawidłowości prowadzonych przez 123 gminy województwa pomorskiego Biuletynów Informacji Publicznej, zarówno pod kątem zgodności z wymogami prawnymi, jak i ich funkcjonalności z punktu widzenia obywatela. Badanie polega na stworzeniu rankingu, w oparciu o autorską metodykę badawczą, który wskazuje w jakim stopniu gminy realnie spełniają obowiązek udostępniania informacji publicznej za pomocą publikatora teleinformatycznego, jakim jest Biuletyn Informacji Publicznej. Pierwsza edycja badania miała miejsce w roku 2012, w związku z czym jako cel stawiamy sobie również weryfikację zmian wprowadzonych w BIPach przez organy poszczególnych gmin województwa pomorskiego, a także to jaki wpływ na wspomnianą już funkcjonalność i prawidłowość miały wyniki poprzedniego badania. W zakresie celów, które chcielibyśmy osiągnąć jest również stworzenie bazy dobrych praktyk – środków, które gminy mogą zastosować, aby BIP pełnił swoją funkcję jak najlepiej, był łatwo dostępnym i aktualnym źródłem informacji dla mieszkańców danej społeczności.

Obecnie zespół prowadzi działania przygotowawcze, zaś przeprowadzenie samego badania planowane jest na przełom lutego/marca 2015 roku. Podobnie jak miało to miejsce w I edycji badania, projekt zostanie podsumowany publikacją oraz konferencją naukowej poświęconą problematyce dostępu do informacji publicznej. Koordynatorem tej edycji projektu została Marta Kulpa, członek Komitetu Doradczego Instytutu Metropolitalnego, studentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Wszelkie osoby zainteresowane włączeniem się do realizacjiprojektu serdecznie zachęcamy do kontaktu mailowego: marta.kulpa@im.edu.pl Przewidujemy również organizację spotkania rekrutacyjnego, o terminie którego będziemy Państwa informować.

Osoby zainteresowane wynikami I edycji badania zachęcamy do zapoznania się z publikacją podsumowująca projekt, w której znajduje się również raport z badania, dostępną pod poniższym adresem: https://www.im.edu.pl/wpcontent/uploads/2013/12/pn_disputatio_16.pdf

Marta Kulpa