Program 2018


19 maja – sobota

12.00 – otwarcie Festiwalu i przywitanie gości; dla chętnych przejazd rowerowy po terenach stoczniowych

 

MODUŁY RÓWNOLEGŁE:

Zbuduj sobie miasto!

Miasto to wspólnota mieszkańców, a więc nas wszystkich. Żyjąc, pracując, przemieszczając się czy relaksując budujemy miasto – chcąc tego, czy też nie. Proces ten nie zawsze jest świadomy i intencjonalny. Dlatego też podczas festiwalu przedstawimy najciekawsze, najnowsze i najbardziej inspirujące praktyki – przepisy – na miasto. Weźmy sprawy w swoje ręce i ZBUDUJMY SOBIE MIASTO!

 

14.40 – 15.20  „Tajniki wpływania na lokalne władze” – Stowarzyszenie Miasto Wspólne (SALON)

15.00 – 16.00  „Jaki jest gdański sąsiad?” –  spotkanie przedstawicieli różnych trójmiejskich rad dzielnic (KUCHNIA)

16.40 – 17.20 „Kooperatywa, czyli inny typ mieszkania” – dr inż. arch. Agata Twardoch, pracownia 44STO/Politechnika Śląska (SALON)

18.40 – 20.00 Gry planszowe dot. uczestnictwa w planowaniu miasta i tworzenia planów zagospodarowania – Dorota Kamrowska-Załuska, Joanna Małuj, Anna Rubczak i Weronika Mazurkiewicz, TUP,  Politechnika Gdańska


Kurs życia w mieście

Życie w mieście staje się nie lada wyzwaniem. Dlatego zapraszamy na KURS ŻYCIA W MIEŚCIE, podczas którego zaprezentujemy jak łatwo, szybko i przyjemnie zmierzyć się z wszystkimi „miejskimi” przeciwnościami losu. Jak przeżyć we współczesnym mieście? Jaki uniknąć godzinnych korków i towarzyszących im irytacji? Z jakich usług społecznych skorzystać? Odpowiedzi na te – i na inne liczne pytania – już na festiwalu.

 

17.20  – 18.00  „Mobilność na żądanie i zautomatyzowana oraz ich potencjalne skutki” – mgr inż. arch. Piotr Marek Smolnicki  (SALON)

18.00 -18.20 „Kręć rękami razem z nami, czyli słów kilka o wypożyczalni handbike’ów w Gdańsku” – Michał Antoniuk (SALON)
dla chętnych krótka przejażdżka handbike’m


Salon urody miejskiej

Pastelowe elewacje, krzykliwe reklamy, omszałe skrzynki elektryczne, zaniedbane skwery. Podnosząc wzrok znad smartfona właśnie to zobaczysz. Widok do najprzyjemniejszych nie należy. A co, gdyby nasze miasta wysłać do kosmetyka-plastyka, który przywróci im dawny blask? W ramach SALONU URODY MIEJSKIEJ dowiesz się, jaki mamy wpływ na jakość przestrzeni, ale też jak założyć sąsiedzki ogród i jak okiełznanie reklam zmieni nasze miasta.

 

od 12.00  Wystawa projektów „Skwer Kołobrzeska”,”Park nad Potokiem Oliwskim” i „Sztuka na skrzynkach” – Anna Maria Czarzasta (SALON)

12.00 – 12.40 „Estetyzacja przestrzeni publicznej” – dr hab. Iwona Dzierżko-Bukal (SALON)

12.40 – 13.20  „Jaki mamy wpływ na jakość przestrzeni?” – Agnieszka Lasota (SALON)

13.30 – 16.30  Panel „Miejskie ogrody”

13.30 – 15.00 – Jak założyć ogród sąsiedzki? – Gosia Zamorska, inicjatorka Ogrodu Społecznego Wrzeszcz, prezeska Generacji – dowiemy się, od czego zacząć przy zakładaniu ogrodu, jakie formalności należy załatwić, jak wciągnąć w akcję sąsiadów oraz co najlepiej w ogrodzie posadzić. Obowiązują zapisy:  biuro@im.edu.pl

15.00 – 16.30 – Ogród na balkonie – ogrodnik Remigiusz Dorawa. Zrobimy własne miniogródki, dowiemy się, jak pielęgnować rośliny i na co zwrócić uwagę przy zakładaniu ogrodu balkonowego. Obowiązują zapisy: biuro@im.edu.pl

13.20 – 14.00  „Po co nam Uchwała Krajobazowa?” – ​dr inż. arch. Piotr Czyż (SALON)

14.00 – 14.40  „Budynki i szyldy – czy może być lepiej?” – Stowarzyszenie Traffic Design (SALON)


InterGRACJA

W ramach modułu porozmawiamy o różnych wymiarach sąsiedzkości i samoorganizacji. Często naprawdę niewiele potrzeba do tego, żeby lepiej poznać osoby, które mijamy na co dzień w drodze do pracy, a których historii nie mieliśmy dotychczas okazji poznać. Małe działania mogą tymczasem zrobić wiele dobrego dla sąsiedzkich społeczności – wystarczą dobre pomysły i znajomość osób/instytucji, które pomogą nam w ich wdrożeniu. Organizacja sąsiedzkiej integracji, cele i zasady działania spółdzielni socjalnej, poznawanie kultury imigrantek i imigrantów – to tematy, którym przede wszystkim poświęcimy naszą uwagę. Będzie dużo praktycznych wniosków i inspiracji!

 

12:00 – 13:00  „Jak to zrobić?/how to do? – dobre przykłady organizacji integracji sąsiedzkiej. Wykorzystanie dobrych praktyk „- Sylwia Bruna i Bartosz Rief, Europejskie Centrum Solidarności (KUCHNIA)

15.20 – 16.00 „Imigrant sąsiadem – sąsiad imigrantem” – Swietłana Rosliakowa i Jarek Rebeliński, Gdański Archipelag Kultury (SALON)

16.00 – 16.40  „Gdańsk okiem imigranta” – Karel Doliński, przedstawiciel gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek (SALON)

 

19.00 – Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

21.00 – Muzyczne podsumowanie wieczoru

Zwieńczeniem Festiwalu będzie występ w nurcie muzyki elektronicznej duetu Lua Preta – polskiego DJa i producenta Mentalcut oraz wokalistki pochodzącej z Luandy znanej pod pseudonimem Supa Gia G.WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

 

# PUNKT NIEODPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH

Festiwal jest nie tylko przyjemny i sympatyczny, ale i praktyczny. Jeżeli macie pytania prawne, gryzą Was wątpliwości, chcecie się upewnić w przekonaniu, to serdecznie zapraszamy! W trakcie trwania Festiwalu otwarty będzie PUNKT NIEODPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH. Zaproszeni przez nas prawnicy – adwokaci i radcowie prawni, udzielać będą informacji prawnych w sprawach różnego rodzaju – cywilnych, w tym rodzinnych i spadkowych, z zakresu prawa pracy, administracyjnych czy karnych. Otwartych będzie jednocześnie kilka stanowisk. Obowiązuje zasada, kto pierwszy się zapisze na spotkanie z prawnikiem, ten lepszy.

Festiwal został objęty akcją „Niebieski Parasol Radcy Prawnego” Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku.

Porady świadczyć będą:

– r.pr. Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku
– r.pr. Tomasz Sokołów
– r.pr. Cezary Dowbor
– Dariusz Majorek (dyrektor Pomorskiego Oddziału PFRON w Gdańsku)

# KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zrób ciekawe, artystyczne, zabawne – po prostu przykuwające uwagę zdjęcie z przebiegu wydarzenia i wrzuć go na instagram lub/i fb oraz oznacz hasztagiem #fcf. Autorzy najlepszych zdjęć – wybranych przez głosowanie serduszkami na fb oraz wytypowany przez organizatorów – otrzymają nagrody.

 Wszystkie instytucje, organizacje i osoby zainteresowane czynnym udziałem we Free Cities Festiwal (prezentacja, udział w dyskusji) proszone są o kontakt mejlowy z przedowniczącym Rady Festiwalu.

dr Jakub H. Szlachetko
biuro@im.edu.pl