‘GOOD LIGHT LAW’ to autorski projekt badawczy dr Katarzyny Szlachetko* realizowany przy Instytucie Metropolitalnym, którego przedmiotem są prawne aspekty przeciwdziałania zanieczyszczeniom światłem sztucznym (ang. light pollution). Misją GLL jest zwrócenie uwagi na potrzebę i znaczenie „dobrego prawa” w zakresie projektowania i realizacji oświetlenia zewnętrznego, która wpisuje się w ideę „Pięciu Zasad Odpowiedzialnego Oświetlenia Zewnętrznego” (ang. Five Principles for Responsible Outdoor Lighting) stworzoną przez International Dark-Sky Association – uznany autorytet i wiodącą organizację w walce z zanieczyszczeniem światłem na całym świecie [https://www.darksky.org/our-work/lighting/lighting-principles/].
International Dark-Sky Association określa light pollution jako „niewłaściwe lub nadmierne wykorzystanie sztucznego światła, które może mieć poważne konsekwencje środowiskowe dla ludzi, dzikich zwierząt i naszego klimatu” [https://www.darksky.org/light-pollution]. Źródłem problemu jest przede wszystkim nieprawidłowe oświetlenie zewnętrzne powodujące „ucieczkę” światła w kierunku nieba. Tematyka zanieczyszczenia światłem sztucznym (ang. light pollution) ma interdyscyplinarny charakter. Naukowcy nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenie światłem sztucznym ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka, zakłóca naturalny rytm biologiczny życia zwierząt (szczególnie gatunków nocnych) i fotoperiodyzm roślin, utrudnia bądź uniemożliwia obserwacje astronomiczne, jak również zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym czy w końcu przyczynia się do zmian klimatu i marnotrawienia energii. Nie ulega wątpliwości, że nie można skutecznie przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom light pollution bez właściwej regulacji prawnej. To stanowi asumpt do analizy prawnych aspektów tego zjawiska w ramach programu badawczego, którego celem będzie poszukiwanie optymalnych rozwiązań normatywnych w zakresie przeciwdziałania i ograniczania zanieczyszczenia świetlnego, a także kreowanie dyskursu naukowego i politycznego w tym zakresie.
Do głównych celów projektu należą:
*Dr Katarzyny Szlachetko jest adiunktem w Katedrze Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Do jej zainteresowań badawczych należą: prawo samorządu terytorialnego, organizacja i funkcjonowanie związków metropolitalnych, prawne uwarunkowania procesu inwestycyjno-budowlanego; rewitalizacja obszarów zdegradowanych oraz prawo ochrony środowiska. Oprócz działalności naukowej wykonuje zawód radcy prawnego. Z Instytutem Metropolitalnym jest związana od 2018 roku, zajmuje stanowisko redaktora naczelnego periodyku Metropolitan. Przegląd Naukowy.
Więcej informacji na temat programu badawczego Good Light Law zajdą Państwo na stronie interetowej: https://goodlightlaw.im.edu.pl/.