Od stycznia 2018 r. Instytutowi Metropolitalnemu powierzono do prowadzenia punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w dzielnicy Oliwa.
Harmonogram urzędowania punktu:
Szczegółowe informacje dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej znajdują się poniżej.
Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (Dz. U., poz 1255). System nieodpłatnego poradnictwa ma charakter rządowy i finansowany jest ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Jednostką odpowiedzialną za realizację programu na terenie Miasta Gdańska jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na terenie miasta Gdańska działa 18 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, w tym 9 punktów prowadzonych przez organizacje pozarządowe.
Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają radcy prawni, adwokaci, magistrowie prawa spełniający wymagania ustawowe i doradcy podatkowi, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy. Klient pomocy prawnej w przypadku pomocy uzyskanej od magistra prawa składa oświadczenie, iż jest świadomy, że pomocy nie udziela adwokat, radca prawny czy doradca podatkowy.
Bezpłatne porady w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku w 2018 roku:
10 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, prowadzonych w Gdańsku przez organizacje pozarządowe:
Z nieodpłatnej pomocy prawnej (na etapie przedsądowym) mogą skorzystać:
Aby skorzystać z pomocy prawnej należy okazać dokument potwierdzający uprawnienie!
1) uzyskujący pomoc społeczną – wykazują uprawnienie przez przedłożenie oryginału albo odpisu decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej lub zaświadczenia o udzieleniu świadczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
2) posiadacze Karty Dużej Rodziny – wykazują uprawnienie przez przedłożenie ważnej Karty Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny;
3) kombatanci – wykazują uprawnienie przez przedłożenie zaświadczenia, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;
4) weterani – wykazują uprawnienie przez przedłożenie ważnej legitymacji weterana albo legitymacji weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa;
5) osoby do 26 r.ż. i pow. 65 r.ż. – wykazuje uprawnienie przez przedłożenie dokumentu stwierdzającego tożsamość;
6) zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną – wykazuje uprawnienie przez złożenie oświadczenia, że zachodzi co najmniej jedna z tych okoliczności.
7) kobieta w ciąży – wykazuje uprawnienie przez przedłożenie dokumentu potwierdzającego ciążę
Pomoc prawna ma charakter konsultacyjny i polega na:
Uprawnieni mogą uzyskać informacje w zakresie:
Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.
Pomoc udzielana jest formie ustnej; prawnik może jednak sporządzić projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu. Przed udzieleniem pomocy, prawnik jest obowiązany do sprawdzenia, czy dana osoba jest uprawniona do jej skorzystania. W tym celu należy okazać dokument potwierdzający uprawnienie (np. ważna Karta Dużej Rodziny, dowód osobisty, odpis decyzji o przyznaniu zasiłku, itp.) lub – jeśli w wyniku sytuacji kryzysowej lub zdarzenia losowego klient pomocy prawnej dokumentu nie posiada, a pomoc prawna powinna zostać udzielona – złożyć stosowne oświadczenie.
Odpowiedzi na wszelkie pytania można uzyskać pod e-mailem: krzysztof.mularski@im.edu.pl .
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.