O partycypacji bez gorsetu biurokracji

Instytut Metropolitalny objął patronatem merytorycznym projekt grupy studentów prawa i administracji Uniwersytetu Gdańskiego projekt pt. O partycypacji bez gorsetu biurokracji. Społeczna propozycja uniformizacji formularzy Krajowego Rejestru Sądowego. Informacje bieżące o projekcie prosimy śledzić na stronie facebooka, prowadzonej przez Instytut Metropolitalny.

Szanowni Państwo,

Przypominamy o otwartym seminarium poświęconym problemom organizacji pozarządowych w Krajowym Rejestrze Sądowym:

“O partycypacji bez gorsetu biurokracji”

Spotkanie organizowane przez Instytut Metropolitalny odbędzie się w Gdańskim Domu Organizacji Pozarządowych w Gdańsku, al. Grunwaldzka 5 w dniu 9 września (środa) o godzinie 16.00.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: krzysztof.mularski@im.edu.pl

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wstępne wyniki badań prowadzonych przez wolontariuszy oraz ekspertów m.in z Instytutu Metropolitalnego w ramach projektu “O partycypacji bez gorsetu biurokracji” wraz z omówieniem dobrych rozwiązań w praktyce. Przewidziana będzie również część na zadawanie pytań. Opowiedz o swoich problemach w KRS-ie.

Przed spotkaniem prosimy o wypełnienie ankiety w formie elektronicznej pod linkiem http://bit.ly/1fjR83C lub wypełnienie dokumentu zamieszczonego poniżej i odesłanie go na adres krzysztof.mularski@im.edu.pl .

Informacja o projekcie:

W Polsce działa 117555 organizacji pozarządowych, spośród których 7657 zbiera pieniądze z 1% jako OPP. Rozwój trzeciego sektora nabiera tempa i staje się życiową szansą dla młodego pokolenia, w szczególności nas, obywateli i działaczy lokalnych społeczności. Każda NGO zmaga się jednak wielokrotnie w ciągu swojej działalności z wypełnianiem urzędowych formularzy i załączników do nich. Nastręcza to trudności, szczególnie nowym, ale i rozwijającym się organizacjom, których działacze nieraz utknęli w drodze postępowania w KRS-ie. Jest to także element, jeden z wielu, który może odstraszyć potencjalnych twórców słusznych, społecznych inicjatyw.

Założeniem wypływającym z zasad dobrej legislacji i dobrej administracji jest takie budowanie biurokracji, aby obywatelom nie zagrażał jej nadmiar. Pośrednio wynika to również postulatu sprawnego państwa. Organizacje pozarządowe są „trzecim sektorem” nowoczesnego organizmu państwowego. Choć pozostają niezależne od władzy publicznej, są niezbędnym trybikiem w skomplikowanym mechanizmie długotrwałej współpracy. Czy jednak ów mechanizm rzeczywiście musi być skomplikowany?

Obecne wzory formularzy wniosków do KRS-u przeznaczone dla organizacji pozarządowych chcących uzyskać status OPP, jak i dla tych które już ten status uzyskały, określone są rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Jak jednak wynika z obserwacji studentów, działaczy społecznych i prawników, możliwe do opracowania są rozwiązania prawne, ułatwiające działalność. Konieczne jest również zwiększenie świadomości prawnej i poszanowana praworządności. Tym celom chcemy sprostać.

Działasz w organizacji pozarządowej? Wypełnij ankietę i wyraź swoje zdanie o partycypacji bez biurokracji lub pobierz i wyślij na adres: krzysztof.mularski(at)gmail.com .

Współpracy wolontarialnej w ramach projektu podjęli się:

• Krzysztof Mularski – student prawa na Uniwersytecie Gdańskim
  • Miłosz Tomaszewski – student prawa na Uniwersytecie Gdańskim
  • Maja Łągiewska – studentka prawa na Uniwersytecie Gdańskim
  • Michał Reszczyński – student administracji na Uniwersytecie Gdańskim
  • Angelika Androchowicz – studentka prawa na Uniwersytecie Gdańskim
  • Agata Broniewska – studentka prawa na Uniwersytecie Gdańskim
  • Adrian Łaga – student administracji na Uniwersytecie Gdańskim
  • Radosław Piekarski – student psychologii na Uniwersytecie Gdańkim
  • mgr Piotr Maciaszek – doktorant nauk prawnych na Uniwersytecie Gdańskim

Opiekunem naukowym projektu jest dr Jakub Szlachetko, pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Działania projektowe i rezultaty projektowe konsultowane są z ekspertami środowisk: biznesowego, akademickiego, pozarządowego i samorządowego.

O projekcie na NGO.PL: http://civicpedia.ngo.pl/wiadomosc/1655712.html , http://kalendarz.ngo.pl/wiadomosc/1655712.html .

Projekt dofinansowany w ramach Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY,
ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej