O wyborczych, architektonicznych i społecznych aspektach niepełnosprawności

21 października na Wydziale Prawa i Administracji UG odbędzie się konferencja „Wyborcze, architektoniczne i społeczne aspekty niepełnosprawności. O niepełnosprawności bez barier”. Instytut Metropolitalny jest jednym ze współorganizatorów konferencji.

W trakcie konferencji problemy osób niepełnosprawnych zostaną ukazane w trzech płaszczyznach. Pierwszy z nich dotyczy pełnej realizacji zasady powszechności wg kodeksu wyborczego. Podczas dyskusji będą poruszane aspekty pożądanych zmian w prawie, jak i sposobu jego wykonywania przez organy wyborcze.

W drugim panelu tematycznym poruszone zostaną m.in. kwestie uwarunkowań architektoniczno-budowlanych, przejawiających się w takich problemach jak swobodne poruszanie się osób niepełnosprawnych po budynkach użyteczności publicznej. Nie każdy taki budynek w Polsce jest przystosowany do świadczenia usług/pomocy osobom o różnorodnych dysfunkcjach.  Wskazany problem będzie dotyczył szerszej perspektywy – w dyskusji zostaną również poruszone aspekty prawne polskiego budownictwa, jak i praktyczna realizacja projektów budowlanych na poziomie samorządowym, uwzględniająca ukształtowane już pozytywne wzorce, jak i wyzwania przyszłości.

W trzeciej odsłonie przewidziano dyskusję na temat stosunku osób pełnosprawnych do osób zmagających się z niepełnosprawnością. Czy umiemy ze sobą współpracować, odnajdywać się razem we współczesnym świecie ? Prelegenci przedstawią swoje wnioski i postulaty w przedmiocie świadczeń socjalnych, zatrudniania pracowników niepełnosprawnych, stanu służby zdrowia oraz rehabilitacji, a także integracji społecznej. Tematy te będą omawiane z punktu widzenia rozwiązań prawnych, pracy instytucji socjalnych, a także doświadczenia samych osób niepełnosprawnych i ich organizacji.

Organizatorami konferencji są:  Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego WPiA UG, Koło Naukowe Prawa Administracyjnego WPiA UG, Instytut Metropolitany
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, Miasto Gdynia, Marszałek Województwa Pomorskiego,

Zapraszamy do udziału w konferencji!

Folder konferencyjny