Obserwatorium Rozwoju Lokalnego w Gdańsku | Plebiscyt “ulica Do Zmiany”

Jako gdańszczanki i gdańszczanie w drodze do pracy, szkoły lub przy okazji spędzania wolnego czasu przemierzamy codziennie wiele ulic naszego miasta. Podczas tych podróży być może nie zastanawiamy się wiele nad ich wyglądem, a jednak nawet intuicyjnie czujemy czy dana przestrzeń wymaga jakichś zmian. Jako organizatorzy plebiscytu “ulica Do Zmiany” doceniamy urok i estetykę wielu gdańskich ulic, jednak musimy z przykrością przyznać, że są i takie, których wygląd pozostawia wiele do życzenia. Z pomocą mieszkańców chcemy je zidentyfikować, postawić diagnozę, a w końcu zaproponować rozwiązania naprawcze dla przestrzeni, która zwycięży w ramach Plebiscytu.

Głównymi celami są projektu są: pobudzenie mieszkańców Gdańska do świadomej oceny otaczającej ich przestrzeni, wywołanie dyskusji nad tym co w opinii mieszkańców powinno się zmienić, a przede wszystkim – pokazanie, że nawet w zdegradowanych przestrzeniach możliwe są zmiany na lepsze.
Przedmiot plebiscytu: Przedmiotem oceny w ramach Plebiscytu może być każda zamieszkała ulica znajdująca się w granicach administracyjnych Miasta Gdańska. W przypadku dłuższych ulic o zróżnicowanym charakterze przedmiotem oceny może być jedynie określony odcinek ulicy. Preferencję w wyborze do głosowania będą miały jednak ulice lokalne.
To, że ulica wymaga zmiany można oczywiście rozumieć szeroko. Czynnikami branymi pod uwagę mogą być zarówno chaos przestrzenny (kompozycja urbanistyczna, nieuporządkowanie nośników reklamowych, parkingów), degradacja zabudowy, niska jakość architektury, jak i niski poziom utrzymania infrastruktury (drogi, chodniki, mała architektura), mała ilość uporządkowanej zieleni. Za wymagającą zmiany w subiektywnej ocenie zgłaszającego może zostać również uznana przestrzeń ulicy, która jest nieprzyjazna dla pieszych czy niezachęcająca do dłuższego przebywania.

Organizator:
Instytut Metropolitalny – Obserwatorium Rozwoju Lokalnego w Gdańsku

Przebieg plebiscytu:

1. Zaproszenie do zgłaszania na specjalnie przygotowanym formularzu elektronicznym na stronie: www.im.edu.pl/ulicadozmiany propozycji ulicy, która najbardziej potrzebuje zmiany. Warunkiem formalnym przyjęcia zgłoszenia jest nie tylko podanie nazwy ulicy (i ewentualnie jej konkretnego odcinka w przypadku ulic dłuższych, o zróżnicowanym charakterze), ale także uzasadnienia (max. 1200 znaków), trzech fotografii ulicy wraz z oświadczeniem o posiadaniu praw autorskich do zdjęć i zgodą na ich publikację przez Instytut Metropolitalny na stronie wydarzenia oraz oświadczenia o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby plebiscytu (szczegóły w § 6 ust. 2 Regulaminu Plebiscytu). Zgłoszenia są przyjmowane do 20.06.2018.

2. Zgłaszane propozycje będą cyklicznie umieszczane na dedykowanym fanpage’u Plebiscyt “ulica Do Zmiany” (Facebook) wraz z uzasadnieniem zgłaszającego, zdjęciami oraz komentarzami wybranych członków Rady Plebiscytu odnośnie diagnozy stanu danej ulicy;

3. Po zakończeniu zbierania zgłoszeń Rada Plebiscytu, kierując się własnym doświadczeniem, dyskusją nad propozycjami, a także realnymi możliwościami wdrożenia zmian, wyłoni 10 propozycji, które zostaną rekomendowane do głosowania publicznego. To ostatnie będzie przeprowadzone w dniach 28.06-05.07.2018 w formie ankiety internetowej, w wyniku której zostanie wybrana zwyciężczyni. Ogłoszenie wyników nastąpi 06.07.2018 na stronach organizatorów;

4. Po rozstrzygnięciu Plebiscytu zostanie uruchomiona dyskusja dotycząca możliwych zmian w przestrzeni wyłonionej ulicy, w którą zostaną włączeni przede wszystkim mieszkańcy danej ulicy i jej okolic, a także właściwe jednostki miejskie;

5. Wybrani członkowie Rady Plebiscytu i zaproszeni eksperci opracują propozycje rekomendacji zmian w przestrzeni ulicy, która zwycięży w Plebiscycie – zarówno mniejszych, które będzie można wdrożyć niedużym nakładem środków i w krótkim czasie, jak również dalej idących – mających na celu zmianę wizerunku danej ulicy;

6. Instytut Metropolitalny – Obserwatorium Rozwoju Lokalnego w Gdańsku będzie lobbował za wdrożeniem w życie rekomendacji u właściwych jednostek miejskich, a także promował te rozwiązania w środowisku lokalnym. Jednym z efektów może być na przykład opracowanie na bazie rekomendacji projektu do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Skład Rady Plebiscytu:

1) Anna Maria Czarzasta (Fundacja Fale Kultury/Instytut Metropolitalny);
2) dr inż. arch. Piotr Czyż (Inicjatywa Miasto/Politechnika Gdańska);
3) prof. ASP, dr hab. inż. arch. Iwona Dzierżko-Bukal (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku);
4) Tomasz Janiszewski (Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej);
5) dr inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska (Politechnika Gdańska);
6) Ewa Kowalska (iBedeker);
7) dr inż. arch. Magdalena Rembeza (Politechnika Gdańska);
8) Andrzej Stelmasiewicz (Fundacja Wspólnota Gdańska);
9) dr Jakub H. Szlachetko (Instytut Metropolitalny/Uniwersytet Gdański)
10) Michał Szymański (Gdański Zarząd Dróg i Zieleni).

Regulamin do pobrania:

Regulamin Plebiscytu “ulica Do Zmiany”