Wyświetl w innym języku:angielski
To obszar badawczy, który można określić jako kluczowy dla funkcjonowania metropolii. Organizacja i funkcjonowanie metropolii, czy też po prostu – zarządzanie metropolią, jest punktem, w którym nakładają się na siebie pytania i problemy odnoszące się do zagadnień takich jak wykonywanie zadań publicznych przez metropolię, regulacja prawna metropolii, partycypacja mieszkańców w kształtowaniu polityki metropolitalnej.
Tylko odpowiednia koordynacja działań podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego we współpracy z nauką, biznesem oraz organizacjami pozarządowymi może umożliwić decydentom wyznaczenie odpowiednich celów rozwojowych i podejmowanie racjonalnych działań ku ich realizacji oraz rozsądne gospodarowanie dostępnymi zasobami.
Na ile regulacja prawna powinna wspierać nawiązywanie współpracy pomiędzy wskazanymi podmiotami (a w szczególności – pomiędzy JST), czy potrzebna jest „ustawa metropolitalna? Jak powinna być skonstruowana struktura zarządzająca metropolią? Jakich obszarów powinno w szczególności dotyczyć zarządzenie metropolitalne? Ale też – jak powinny być prowadzone badania nad metropoliami? W jakich rozwiązaniach obowiązujących za granicą należy szukać dobrych wzorców, które mogą stanowić inspirację do wdrożenia skutecznych rozwiązań w polskich metropoliach? To tylko niektóre z wielu problemów odnoszących się do możliwych prac badawczych nad organizacją i funkcjonowaniem metropolii – zagadnieniem w podobnym stopniu fascynującym, ile skomplikowanym i złożonym.