Wyświetl w innym języku:angielski
Wyposażenie przedstawicieli NGOs w kompetencje do skutecznego poruszania się w obrębie przepisów, stanowiących otoczenie prawne dla funkcjonowania organizacji pozarządowych jest najważniejszym z celów projektu „Prawo organizacji pozarządowych – teoria i praktyka” realizowanego przez Instytut Metropolitalny i Stowarzyszenie Forum Rad Dzielnic w partnerstwie ze Studencką Uniwersytecką Poradnią Prawną (SUPP). Projekt jest realizowany w ramach zlecenia na realizację zadań publicznych udzielonego przez Miasto Gdańsk.
Problem badawczy
Każda z organizacji pozarządowych, niezależnie od wielkości, częstotliwości i efektywności podejmowanych działań, funkcjonuje w obrębie tych samych przepisów prawa. Niejednokrotnie są one niejasne i zbyt skomplikowane, często też brakuje wiedzy odnośnie tego, jakie możliwości działania daje określona regulacja. Wiedza członków i wolontariuszy organizacji pozarządowych odnośnie tematów ważnych z punktu widzenia ich rozwoju pozostaje często na stałym, niezmiennym poziomie, dlatego też warto umożliwić zdobycie informacji na wskazane tematy od osób, które z jednej strony mają doświadczenie związane z działaniem w organizacjach pozarządowych, a z drugiej – zawodowo zajmują się dydaktyką i prowadzeniem badań naukowych w zakresie prawa administracyjnego, a także innych gałęzi prawa.
Cele projektu
Najważniejszym, bezpośrednim celem projektu, jest zwiększenie zasobu wiedzy przedstawicieli władz, członków oraz wolontariuszy organizacji pozarządowych odnośnie przepisów prawnych regulujących prowadzenie ich spraw, jak i działań podejmowanych na forum publicznym oraz zapewnienie pomocy prawnej organizacjom. Działania te mają przynieść docelowy efekt w postaci zwiększenia aktywności i zasięgu działania organizacji pozarządowych i korzystania z możliwości, jakie dają w tym zakresie przepisy prawa. Kolejnym z pośrednich celów projektu jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców Gdańska na temat rodzajów i sposobów działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe.
Planowane działania
Szkolenia skierowane do członków i wolontariuszy organizacji pozarządowych zostaną przeprowadzone we wrześniu i październiku 2014 r. Tematyka szkoleń będzie obejmowała następujące zagadnienia:
1) zagadnienia ogólne (prawne podstawy działalności organizacji i procedura rejestracji organizacji pozarządowych);
2) postepowania administracyjne i sadowoadministracyjne uzupełnione o problematykę związaną z postępowaniami cywilnym i karnym;
3) prawne uwarunkowania udzialu w akcjach i kampaniach spolecznych oraz w procesie legislacyjnym (ze szczególnym naciskiem na zagadnienia szczegółowe takie jak: korzystanie z prawa dostepu do informacji publicznej, organizacja zgromadzenia, prowadzenie dzialalnosci prasowej, inicjowanie referendum, inicjowanie i udzial w procesie legislacyjnym na rożnym etapie);
4) warsztaty z pisania pism procesowych.
Szkolenia będą prowadzone przez pracowników naukowych Katedr: Prawa Administracyjnego, Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego, Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskigo – członków organów Instytutu Metropolitalnego oraz stałych współpracowników fundacji. Zapisy na szkolenia rozpoczną się w sierpniu br.
Niezależnie od prowadzonych szkoleń, organizacje pozarządowe będą miały możliwość uzyskania darmowych porad prawnych, których udzielać będą wolontariusze IM po uprzednim przeszkoleniu przez członków SUPP.
Koordynatorem projektu jest Karol Ważny – karol.wazny@im.edu.pl