Zagadnienie Think Tanków w ujęciu interdyscyplinarnym

Z satysfakcją, ale i z poczuciem odpowiedzialności oddajemy w Państwa ręce niniejszą publikację. Z satysfakcją, gdyż książka ta jest jedną z pierwszych w pełni poświęconych naukowemu zagadnieniu think tanków, a już niewątpliwie pierwszą, która prezentuje think tanki w ujęciu interdyscyplinarnym. Z tych samych względów wynika poczucie odpowiedzialności. Mamy nadzieję, że zarysowany układ i tematyka poruszona w niniejszej książce zachęci Państwa do lektury i do refleksji nad interdyscyplinarnym zjawiskiem think tanków. Zjawisku poddanemu analizie naukowej towarzyszy zwykle próba jego zdefiniowania, a następnie usystematyzowania. Dlatego też w niniejszej pracy nie brakuje odwołań do kwestii terminologicznych. Różnorodność definicji think tanków znajdujemy przede wszystkim w opracowaniu dr. Wojciecha Ziętary, politologa z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Parafrazując słowa jednego z amerykańskich prezydentów można by rzec, że „jeżeli coś się rusza, to należy to opodatkować, jeżeli dalej się rusza, to należy to regulować, a kiedy przestaje się ruszać, to należy udzielić temu subwencji”. Nawiązując do tej formuły postrzegamy, że think tanki wymykają się powyżej zakreślonemu schematowi, albowiem będąc co prawda niezwykle „ruchliwe” (ruchliwość i dynamizm to ich immanentne cechy), podatków zazwyczaj nie płacą, bo płacić nie muszą. W wielu państwach nie podlegają też szczególnej regulacji, gdyż ta okazuje się zbędna. Za to w interesie wielu – a jak same think tanki uznają w interesie publicznym – jest to, by były subwencjonowane. Zjawisko think tanków w tej perspektywie zostało przedstawione przez prawników: dr. Marcina Wiszowatego, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Gdańskiego oraz niżej podpisanych redaktorów niniejszej publikacji – pracujących w Katedrze Prawa Administracyjnego UG.

Kolejna część publikacji została poświęcona różnym aspektom owej „ruchliwości” think tanków. Poszczególne sektory ich działalności zostały poddane analizie w opracowaniach dr. Josefa Bramla, politologa z Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik, prof. Donalda Abelsona, politologa z The Canada-U.S. Institute oraz mgr Piotra Zbieranka, socjologa z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

„Ruchliwość” think tanków można też rozpatrywać z perspektywy przedmiotu podejmowanych przez nie działań, czy też szerzej pełnionych przez nie funkcji, zarówno w systemie politycznym, jak i społecznym. Taki sposób spostrzegania think tanków przyjęła dr Monika Sus, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, mgr Dorota Stasiak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Sylwia Mrozowska, politolog z Uniwersytetu Gdańskiego oraz jeszcze studiujący na tej samej uczelni Kornel Bielawski. Opracowania przywołanych wyżej Autorów dotyczą między innymi działalności think tanków na płaszczyźnie międzynarodowej – przede wszystkim w zakresie formułowania polityki zagranicznej, ale także kształtowania systemu bezpieczeństwa narodowego oraz krajowej – w wielu dziedzinach życia publicznego.

Opracowanie mgr. Michała Rybickiego, absolwenta Uniwersytetu Łódzkiego i Łukasza Młynarkiewicza, studenta Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego – spina klamrą całą publikację, ukazując środki, dzięki którym think tanki osiągają zamierzone cele.

Redaktorzy:
dr hab. Tomasz Bąkowski, prof. UG